Актуальні питання для платників податків

Який порядок зняття з обліку фізичних осіб – підприємців?

 Порядок державної реєстрації припинення підприємницької діяльності фізичної особи – підприємця регулюється Законом України від 15.05.03 №755-VI «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб –підприємців та громадських формувань» зі змінами та доповненнями (далі – Закон №755), статтею 18 якого визначено, що фізичним особам – підприємцям, які виявили бажання припинити підприємницьку діяльність, необхідно звернутись до Державного реєстратора з відповідною заявою.

Фізична особа – підприємець позбавляється статусу підприємця з дати внесення до Єдиного державного реєстру запису про державну реєстрацію припинення підприємницької діяльності цією фізичною особою (стаття 4 Закону №755).

Разом з цим, після державної реєстрації припинення підприємницької діяльності фізична особа продовжує обліковуватись у контролюючих органах як фізична особа – платник податків, яка отримувала доходи від провадження підприємницької діяльності, до завершення процедури зняття з обліку.

Звертаємо увагу на те, що обов’язок щодо сплати податкових зобов’язань фізичною особою – підприємцем припиняється з місяця, наступного за місяцем, у якому фізичною особою – підприємцем подано Державним реєстратором заяву про припинення підприємницької діяльності.

Проте, статтею 65 Податкового кодексу України від 02.12.10 №2755-VI зі змінами та доповненнями передбачено, що державна реєстрація припинення підприємницької діяльності фізичною особою – підприємцем не припиняє зобов’язань, що виникли під час провадження підприємницької діяльності такою особою.

Така фізична особа має забезпечити остаточні рахунки з податків від провадження підприємницької діяльності, в установлені строки подати контролюючому органу податкову звітність за відповідний податковий період.


 Якщо за 2016 рік у фізичної особи – підприємця – платника єдиного податку третьої групи обсяг доходу перевищив 1 мільйон гривень, чи зобов’язаний такий платник з 1 січня 2017 року застосовувати РРО?

 Відповідно до пункту 296.10 статті 296 Податкового кодексу України від 02.12.10 №2755- VI зі змінами та доповненнями реєстратори розрахункових операцій (далі – РРО) не застосовуються платниками єдиного податку:

-          першої групи;

-          другої і третьої груп (фізичні особи – підприємці) незалежно від обраного виду  діяльності, обсяг доходу яких протягом календарного року не перевищує 1 мільйон гривень. У разі перевищення в календарному році обсягу доходу понад 1 мільйон гривень застосування РРО для такого платника єдиного податку є обов’язковим. Застосування РРО розпочинається з першого числа місяця кварталу, наступного за виникненням такого перевищення, та продовжується у всіх наступних податкових періодах протягом дії свідоцтва платника єдиного податку.

Отже, якщо за 2016 рік у фізичних осіб – підприємців – платників єдиного податку третьої групи обсяг доходу більше 1 мільйона гривень, такі платники єдиного податку з 1 січня 2017 зобов’язані при здійсненні своєї господарської діяльності застосовувати РРО або перейти на використання виключно безготівкових  розрахунків.

         Звертаємо увагу, що з 01.01.17 норми цього пункту не поширюються на платників єдиного податку, які здійснюють реалізацію технічно складних побутових товарів, що підлягають гарантійному ремонту.

 

            Чи необхідно сплачувати з 01.01.17 єдиний внесок на загальнообов’язкове державне соціальне страхування (далі – єдиний внесок) за себе підприємцем, якщо він є пенсіонером за віком або інвалідом?

          Відповідно до частини 4 статті 4 Закону України від 08.07.10 №464-VI «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» зі змінами, внесеними Законом України від 06.12.16 №1774-VIII «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України», визначено, що фізичні особи – підприємці, у тому числі ті, які обрали спрощену систему оподаткування, звільняються від сплати за себе єдиного внеску, якщо вони є пенсіонерами за віком або інвалідами та отримують відповідно до закону пенсію або соціальну допомогу.

         Такі особи можуть бути платниками єдиного внеску виключно за умови їх добровільної участі у системі загальнообов’язкового де6ржавного соціального страхування.

         Зазначена норма не застосовується до сіб, які провадять незалежну професійну діяльність.

 Сектор організації роботи Лубенської ОДПІ

ГУ ДФС у Полтавській області

Додати коментар


Захисний код
Оновити

Інформує Лубенська ОДПІ Інформує податкова служба Актуальні питання для платників податків

НАПРЯМКИ ДІЯЛЬНОСТІ

Наші ЗМІ

Наші друзі

You are here: Інформує Лубенська ОДПІ Інформує податкова служба Актуальні питання для платників податків

Наша адреса: вул. Ярослава Мудрого, 33, м. Лубни, Полтавська обл., Україна, 37500,  e-mail: mvk@lubnyrada.gov.ua