Міська - Соціально-культурний розвиток

Головна статті
Міська
Соціально-культурний розвиток
Початок ХХ століття
Велика Вітчизняна війна
Історико-культурна спадщина
Мгарський монастир
Лубни сьогодні
Всі сторінки


Поряд з містом, за фінансової підтримки Раїни Вишневецької, у 1619 році Ісайєм Копинським засновано православний Лубенський (Мгарський) Спасо-преображенський монастир. В 1654 році у Мгарській обителі був захоронений константинопольський патріарх Афанасій Пателарій. Сюди з-під Чигирина перевезено мощі київського митрополита Й.Нелюбовича-Тукальського, поборника незалежності України. Ігуменом монастиря був натхненник руху Коліївщини Мелхіседек Значко-Яворський.

З початку XVII ст. в Лубнах діяла найстаріша з церков міста - Троїцька. Тоді ж на території міста знаходився католицький бернардинський монастир, ченці якого започаткували на Лубенщині культуру вирощення лікарських рослин.

Пізніше траволікуванням займались і ченці Мгарського монастиря, а в 1707 році за указом Петра І в Лубнах було засновано першу в Україні польову запасну аптеку. Традиції вирощення лікарської сировини та виготовлення ліків з неї продовжуються на Лубенщині й донині.

До Полтавської битви 1709 року місто Лубни було найбільшим на теренах сучасної Полтавської області, з 1781 – місто Київського намісництва, з 1802 - повітове місто Полтавської губернії. На початку XIX ст. тут було сформовано гусарський полк, який відзначився у Вітчизняній війні 1812 року. У XIX ст. Лубни часто називали «Українською Швейцарією», саме тоді тут жила Анна Керн (Полторацька), яка надихнула О. Пушкіна на створення знаменитої поезії «Я помню чудное мгновенье...».

Панування Російської імперії не могло зупинити соціально-культурний розвиток міста. У 1803 році тут було засновано лікарню, 1872 - чоловічу гімназію, 1878 – жіночу гімназію, 1891 - сільськогосподарську школу. 1905 року зусиллями братів Шеметів у місті видавалась перша в Наддніпрянській Україні газета українською мовою «Хлібороб», тоді ж було проголошено «Лубенську республіку».


У 1870-х роках в Лубенській чоловічій гімназії українським археологом та краєзнавцем Федіром Івановичем Камінським відкрито музейну кімнату. Камінський провів розкопки Гінцівської стоянки палеолітичної, чим поклав початок вивченню пам’яток кам’яної доби на території Східної Європи.

В 1885 році у Круглику під Лубнами Катерина Миколаївна Скаржинська відкрила один із перших приватних музеїв на Україні.

Comments  

 
0 #2 Світлана 27.01.2015 22:05
Тихонов Ярослав Володимирович -це кіборг з Дон. аеропорту. Проживає в м. Лубни .Зараз він в полоні. Прохання знайдіть його рідних і повідомте про нього. І ще прохання , розповсюдьте це відео.Дякую.http://youtu.be/RvzfzBsIpss
Цитувати
 
 
0 #1 Александр 30.05.2013 11:59
Здравствуйте. Подскажите пожалуйста, где можно найти списки погибших в ВОв и увековеченных в городе Лубны.
Александр.
Цитувати
 

Додати коментар


Захисний код
Оновити

МІСТО Історична довідка

НАПРЯМКИ ДІЯЛЬНОСТІ

Наші ЗМІ

Наші друзі

You are here: МІСТО Історична довідка

Наша адреса: вул. Ярослава Мудрого, 33, м. Лубни, Полтавська обл., Україна, 37500,  e-mail: mvk@lubnyrada.gov.ua