ЩО ТРЕБА ЗНАТИ ПРО ЖОВЧНОКАМ’ЯНУ ХВОРОБУ

Жовчнокам'яна хвороба (інша назва холелітіаз, ЖКХ) – це хвороба, для якої характерно виникнення каменів в жовчовивідних шляхах. Зокрема, камені утворюються в жовчному міхурі (йдеться про холецистолітіаз) і в жовчних протоках (в такому випадку розвивається холедохолітіаз).

Симптоми жовчокам'яної хвороби в основному проявляються у людей в середньому, а також в літньому віці. Однак захворіти цією недугою можна в будь-якому віці.

Основні клінічні прояви жовчнокам'яної хвороби

 Біль у правому підребер'ї різної інтенсивності. Біль відносно постійний, але інтенсивність його може коливатися. Частіше, але абсолютно не обов'язково, виникає після прийому жирної і гострої їжі, яка вимагає жовчі для перетравлення і викликає скорочення жовчного міхура.

При жовчній (печінковій) кольці біль триває від декількох хвилин до декількох годин і потім повністю проходить.

При гострому запаленні жовчного міхура біль турбує від декількох годин і більше (доба, тижні). Характерне, але не обов'язкове, підвищення температури вище 37 градусів. Ослаблення болю не завжди свідчить про зменшення запалення. Дуже часто біль на початку сильний, потім слабшає, а запальний процес прогресує.

Для хронічного запалення характерний періодичний біль у правому підребер'ї різної інтенсивності та тривалості, відчуття важкості і дискомфорту в цій ділянці.

При каменях у загальній жовчній протоці (холедохолітіаз)  болю взагалі може не бути (якщо камінь не перешкоджає відтоку жовчі). Але вони можуть спричинити і запалення жовчних шляхів, появу симптомів жовтяниці, високу мінливу температуру (38-40) з лихоманками, різку загальну слабкість.

ЖКХ може сприяти також запаленню підшлункової залози (біліарний панкреатит), що характеризується постійним інтенсивним білем у всій верхній половині живота, в ділянці біля пупка. Біль часто віддає у поперек, праворуч, ліворуч, іноді ліворуч сильніше, посередині - оперізує. Спостерігається здуття живота, характерне блювання, часто багаторазове.

Трапляється, що камені в жовчному міхурі не викликають болісних симптомів взагалі. У такому разі їх можуть виявити випадково при УЗД або при рентгенологічному обстеженні. Але коли ознаки все ж з'явилися, потрібно якомога швидше звернутися до лікаря, бо симптоми поступово розвиватимуться, а стан хворого, природно, погіршуватиметься.

Діагностика жовчнокам’яної хвороби

Найпопулярнішим методом діагностики жовчнокам'яної хвороби є ультразвукове дослідження. У разі проведення УЗД кваліфікованим фахівцем необхідність додаткових обстежень відсутня. Хоча для діагностики може використовуватися також (при показах) ретроградна панкреатохолангіографія. Комп'ютерна томографія та ядерно-магнітний резонанс з методів обстеження високовартісні, але (як правило) з більшою точністю дозволяють діагностувати перебіг хвороби.

І головне – діагноз встановлює ЛІКАР (на основі клінічних проявів, лабораторних, інструментальних та інших методів досліджень).

Лікування

Виявлення каменів у жовчному міхурі без наявності ускладнення жовчнокам'яної хвороби, як правило, не потребує специфічного лікування - вдаються до так званої вичікувальної тактики. Якщо розвивається гострий або хронічний калькульозний холецистит, показано видалення жовчного міхура як джерела каменеутворення (консультація хірурга обов’язкова у всіх випадках).

Хірургічне лікування (проводиться у хірургічних стаціонарах загального профілю) : лапароскопічна холецистектомія („золотий” стандарт) або відкрита холецистектомія. Лапароскопічне втручання може бути переведено у відкриту порожнинну операцію в разі технічної необхідності.

При наявності каменів в жовчних протоках виконується папілосфінктеротомія з видаленням конкрементів або реконструктивні операції на жовчних шляхах. Ці операції проводяться (як правило) в високоспеціалізованих хірургічних стаціонарах чи клініках.

Показання до оперативного втручання:

Абсолютні показання до холецистектомії:

Ø   Гострий холецистит та інші хірургічні ускладнення

Ø   Часті рецидивуючі жовчні коліки

Ø   Нефункціонуючий жовчний міхур

Ø   Холедохолітіаз

Ø   Панкреатит

Ø   Підозра на рак жовчного міхура

Відносні показання до операції:

Ø   Хронічний калькульозний холецистит з симптомами

Ø   Протипоказання до медикаментозного літолізу

Існують методики розчинення конкрементів за допомогою препаратів урсодезоксихолієвої та хенодезоксихолієвої кислот (урсосан, хенофальк), але такого роду терапія не призводить до лікування жовчнокам'яної хвороби і з часом можливе утворення нових каменів. Ще одним способом руйнування каменів є екстракорпоральна літотрипсія з послідуючим медикаментозним літолізом препаратами жовчних кислот (тривалість лікування 12-18 місяців) - застосовується тільки у разі наявності одиничного конкремента і у хворих, які не страждають гострим запаленням жовчного міхура або проток.

Протипоказання для консервативного лікування ЖКХ:

Ø   Ускладнена ЖКХ, в тому числі гострий та хронічний холецистит

Ø   Відключений жовчний міхур

Ø   Часті жовчні кольки

Ø   Вагітність

Ø   Виражене ожиріння

Ø   Супутні захворювання (виразкова хвороба, хронічний панкреатит, цукровий діабет, запальні захворювання кишечника – хвороба Крона та НВК)

Ø   Хронічна діарея

Ø   Рак жовчного міхура

Ø   Пігментні або кальциновані конкременти

Ø   Будь-які конкременти розміром більше 15 мм

Ø   Множинні конкременти, що займають більше 50% просвіту жовчного міхура

Ø   Неспроможність тривало (6-24 міс.) приймати медикаменти

 

Що робити при виникненні актуальної для жовчнокам'яної хвороби симптоматики? Необхідно звернутися до гастроентеролога або хірурга.

 

Вадим Стеценко

(лікар-хірург комунальної Лубенської ЦМЛ)

Додати коментар


Захисний код
Оновити

You are here: Охорона здоров’я Довідки, інформація ЩО ТРЕБА ЗНАТИ ПРО ЖОВЧНОКАМ’ЯНУ ХВОРОБУ

Наша адреса: вул. Ярослава Мудрого, 33, м. Лубни, Полтавська обл., Україна, 37500,  e-mail: mvk@lubnyrada.gov.ua