Норвезький досвід: за результатами візиту української делегації

Близько двох років триває співпраця Лубенської міської ради з Регіональним Екологічним Центром (REC). З метою залучення до нашого міста інвестицій та досвіду країн -донорів, Лубни долучається до проекту LINK. І ось у рамках цього проекту делегація нашого міста на чолі із заступником міського голови Олександром Діденком була запрошена відвідати з навчальним візитом Норвегію.

Норвегія є однією з країн-донорів, які щиро симпатизують Україні й допомагають їй втілити чимало цікавих екологічних проектів.

Який саме досвід та напрацювання має сама Норвегія, представникам муніципалітетів України, що співпрацюють у проекті LINK (Івано-Франківськ, Ніжин, Полтава, Черкаси, Фастів, Лубни) розповідали фахівці Норвезької Асоціації місцевих та регіональних органів влади. Саме ця організація й була гостинним господарем навчального візиту.

Упродовж всього перебування у Норвегії Українська делегація мала змогу переконатися , що питання поліпшення клімату та збереження енергії - є  чи не основним у державній політиці країни. На зустрічах в установах, організаціях та колективах (у тому числі й Міністерстві закордонних справ Норвегії, мова йшла про те, що мета, яку окреслив уряд Норвегії до 2050 року -  стати суспільством з низьким рівнем викидів (зменшити їх у порівнянні до сьогодення на 80-85%). Для цього у різних галузях проводяться відповідні заходи.

Зокрема за  державними планами вже в 2020 році планується заборонити опалення за допомогою нафти та газу. Натомість розвиватиметься гідроенергетика та енергетика з відновлювальних джерел (сонця, вітру, геотермальні джерела). Окрема частина державних планів стосуються транспортної галузі.

Уже зараз у Норвегії налічується близько 130 тисяч електромобілів (це близько 10% всіх існуючих в світі, 35% нових машин у Норвегії - електромобілі або гібриди). Найближчим часом планується повністю заборонити використання транспорту на традиційному паливі. Держава спонукає громадян замінювати свої автомобілі на екологічні, повністю звільняючи покупців від податку на додану вартість ( тим самим значно знижуючи їх ціну для громадян). Відповідно, розбудовується й мережа заправок для такого транспорту. Норвежці пишаються тим, що вже мають перший паром на 800 автомобілів, який працює на електроенергії.

На електрику поступово переходить і громадський транспорт. Вже існує певна частина електроавтобусного парку. Ще частинна автобусів працює на біогазі. Такий газ виробляється на заводах з переробки сміття, один з яких делегація з Лубен мала змогу побачити  у місті Фреварі.

Велику кількість викидів в атмосферу потрапляє через техніку, що використовується на будівництві (близько 25% усіх викидів). Тому вже зараз, в умовах тендерів, прописується вимога не використовувати її у будівництві. Це спонукає власників будівельних компаній постійно оновлювати парк будівельної техніки, який відповідав би державній політиці у сфері збереження й відновлення клімату.

         Ще один напрямок – це урбаністична мобільність, ущільнення місць проживання. Норвежці мають на меті так перепланувати місця свого проживання, щоб до всіх необхідних об’єктів інфраструктури можна було добратися пішки або велосипедом. Відповідно, в  громадян не буде гострої потреби користуватися автомобілями. Так, наприклад, вже найближчим часом центр Осло  планують зробити пішохідним і заборонити тут рух транспорту або зробити його платним.

У реалізації такої політики мали змогу переконатися, перебуваючи у Фредрікстаді, де 2 роки тому збудовано стадіон  Ліслебі, спортивний та освітній об’єкт з нульовим рівнем відходів. Перш ніж розпочати це будівництво, детально вивчаються маршрути, якими рухаються мешканці всіх навколишніх населених пунктів. І місця розташування обиралися так, що до нього зручно добиратися максимальній кількості громадян. Для досягнення цієї мети зараз проводиться адміністративна реформа, після якої кількість муніципалітетів у Норвегії буде зменшено з 426 до 354, а регіональних управ з 19 до 11.

Проте, всі ці амбітні плани не можна втілити без відповідного виховання громадян, які б розуміли й підтримували прагнення держави  у сфері клімату й збереження енергії. Тому особливої уваги норвежці надають навчанню й вихованню дітей.

Українській делегації довелося побувати у 2 школах (початкової та середньої ланки) та в дитячому садочку. Цікаво було спостерігати на стоянці, біля дошкільного закладу, спеціальні дитячі візочки, які батьки кріплять до своїх велосипедів.

Принцип, за яким працює дитсадок Ідреттспаркен – близькість до природи. Максимальну кількість часу діти перебувають на вулиці. Щоб висушити їхні речі після тривалих прогулянок обладнано спеціальну кімнату.  Для денного сну найменших вихованців (від 1 року) є спеціальні спальні, які не опалюються (тобто діти сплять на свіжому повітрі). Для старших сон не обов’язковий. Від самого малечку діти вчаться жити в гармонії з природою: садочок розташований майже в лісі і прогулянки там – це звична справа для вихованців.

Усі норвезькі школи працюють з будь-якими дітьми, у тому числі й з дітьми з вадами. Всі вони також обладнані для комфортного перебування людей з  особливими потребами.

Про найменших громадян дбають, встановивши  в класах спеціальні датчики, які відслідковують рівень СО2 та автоматично здійснюють  вентиляцію приміщення у разі потреби. Освітлення регулюється не лише за інтенсивністю, а й за кольоровістю (від біло-блакитного-холодного -  до теплого жовтуватого).

         Особливе враження справила школа Квернгусер, збудована за екологічними принципами. Приміщення школи практично вбудоване в скелю. У інтер’єрі використане й «живе» каміння цієї скелі, й стовбури дерев, що росли тут до будівництва. Діти здобувають нові знання просто перебуваючи у середовищі школи. Тут безліч цікавого й нового: на стінах, на стелі, на підлозі.

Біля школи немає місць для паркування транспорту, крім велосипедних та для самокатів. Тож молоде покоління норвежців зростає з думкою про гармонію, яка має існувати у стосунках людини й природи. Цікавими й пізнавальними були візити до енергетичних компаній, заводу з переробки відходів та  очисних стічних вод.

Норвежці залюбки діляться своїм досвідом, заохочуючи наслідувати їх приклад у питанні збереження природи й енергії. Здається, що ці люди першими зрозуміли, що людство у своєму поводженні з природою та її багатством, дійшло до прірви, за якою починається самознищення. А ще виникла інша думка: вони насправді сприймають власну країну як країну своїх нащадків. Їм не байдуже, в яких умовах будуть жити їх діти і внуки. Дуже хочеться, щоб таке усвідомлення прийшло й до нас. Адже починати потрібно з себе. Не використав зайвий пластиковий пакет, вимкнув світло, пройшов до роботи пішки – це дрібниці, з яких складається наше майбутнє. Щиро сподіваюсь – світле.

Віта Коваленко,

начальник відділу

інформаційної діяльності

та комунікацій з громадськістю,

учасник туру


Додати коментар


Захисний код
Оновити

You are here: Головна

Наша адреса: вул. Ярослава Мудрого, 33, м. Лубни, Полтавська обл., Україна, 37500,  e-mail: mvk@lubnyrada.gov.ua