Пенсійна реформа

Пам’ятка щодо роз’яснення деяких питань при зверненні осіб за призначенням субсидії

1. Для отримання інформації про сплачені суми єдиного внеску у разі звернення застрахованої особи, в тому числі фізичної особи-підприємця неодхідно:

- звернутися до Лубенського об’єднаного управління Пенсійного фонду України за адресою: м. Лубни, пров. Верстатобудівників, 19/1;

- пред’явити паспорт (інший документ, що засвідчує особу), документ, який підтверджує реєстраційний номер облікової картки платника податків або право здійснювати будь-які платежі за серією та/або номером паспорта або свідоцтва про загальнообов’язкове соціальне страхування;

- отримати довідку за формою ОК-5 (ОК-7).

 

2. У разі звернення особи, яка не є застрахованою особою в системі загальнообов’язкового державного соціального страхування (не була застрахованою особою  у періоди січень-червень):

- такі особи мають можливість укладення договору про добровільну участь у системі загальнообов’язкового державного соціального страхування в тому числі із одноразовою сплатою єдиного внеску за попередні періоди звернувшись до органу Державної фіскальної служби України. При цьому:

- розмір мінімального страхового внеску на дату звернення (сума сплаченого єдиного внеску за кожен місяць не може бути меншою за мінімальний страховий внесок на дату укладення договору, помножений на коефіцієнт 2 (3723 грн. х 22% х 2 = 1638,12 грн.)).

 

3. У разі звернення особи, яка є застрахованою особою у т. ч. підприємцем, та за яку не сплачено (яка не сплатила) єдиний внесок або сплачено (сплатила) у розмірі менше мінімального розміру страхового внеску за окремі періоди:

- такі особи мають можливість отримати в органах Пенсійного фонду України інформацію з реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов’язкового державного соціального страхування про несплату платежів за відповідні періоди, а також про неврахування цих періодів до страхового стажу;

- вимагати від страхувальника (якщо особа найманий працівник) сплатити страховий внесок, у тому числі в судовому порядку (пункт 3 частини першої статті 16 Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування”).

Інформацію про сплату єдиного внеску також можна отримати дистанційно: через веб-портал Пенсійного фонду України, а також шляхом отримання СМС повідомлення.

Більш детальну інформацію можна отримати за телефоном 70-829.

Найбільшу увагу працівників Пенсійного фонду привертають нині фізичні особи-підприємці

У недалекому минулому в числі найважливіших напрямків діяльності органів Пенсійного фонду були різноманітні заходи з надходження платежів до пенсійного бюджету та погашення заборгованості з їх сплати. Наразі на перший план вийшли інші пріоритети - легалізація заробітної плати найманих працівників заради захисту прав застрахованих осіб.

Це пов’язано з тим, що ядром численних перетворень і орієнтиром подальших кроків працівників Фонду є Реєстр державного соціального страхування, який згідно із законодавством ведеться Пенсійним фондом України з 1998 року.

У Реєстрі застрахованих осіб, насамперед, міститься інформація про кожну застраховану особу – чи то є працююча людина, чи пенсіонер, чи отримувач виплат із соціального страхування. Зокрема, накопичені персональні дані в актуальному стані, вся інформація про документи, які є у особи, наприклад, дані про видачу пенсійного посвідчення, свідоцтва соціального страхування, про їх заміну в разі втрати і т. ін. Також у Реєстрі систематизовані всі дані про страховий стаж і заробітну плату, починаючи з 2000 року, та ще чимало важливої інформації.

Таким чином, працівники Пенсійного фонду можуть заздалегідь передбачити, на які соціальні гарантії в літньому віці розраховувати нинішньому працівникові. Адже розмір пенсії за віком залежить від тривалості страхового стажу і розміру заробітної плати, з якої сплачувалися страхові та єдиний внески до Пенсійного фонду. У свою чергу, страховий стаж складається з періодів, за які щомісяця й у повному обсязі сплачені кошти у розмірі не менше мінімального страхового внеску, обчисленого з мінімальної заробітної плати.

Як свідчить аналіз даних Реєстру застрахованих осіб, сьогодні найбільш несвідомими у соціально-правовому аспекті виявилися фізичні особи-підприємці. Саме підприємці свідомо чи несвідомо усіляко ухиляються від сплати обов’язкових платежів і начебто не розуміють, що першочерговою умовою одержання пенсійної виплати є набуття необхідного страхового стажу. Об’єктивна реальність є такою, що нині ці люди – або порушники фінансової дисципліни, або жертви правової безграмотності, - а через кілька десятків років – потенційні клієнти Пенсійного фонду і заручники складних життєвих ситуацій.

Плине час, в державі змінюються економічні умови та відбуваються законодавчі зміни, і от уже з 1 січня 2018 року мінімальний страховий стаж для призначення пенсії повинен становити не менше 25 років. Мало того, - кожні 12 місяців загальний розмір страхового стажу, необхідного для призначення пенсії, буде збільшуватися на один рік, і в 2028 році досягне 35–ти років.

Можливо, варто нагадати, що ФІЗИЧНІ ОСОБИ-ПІДПРИЄМЦІ, в тому числі ті, що обрали спрощену систему оподаткування, відповідно до чинного законодавства України належать до категорії платників єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування. Платниками також є особи, які провадять незалежну професійну, релігійну, іншу подібну діяльність та отримують від неї дохід.

Оскільки розмір мінімального страхового внеску залежить від розміру мінімальної заробітної плати, то всім зазначеним вище платникам єдиного внеску для зарахування до страхового стажу в повному розмірі одного місяця слід сплачувати не менше ніж 819,06 грн. (з січня 2018 року). Ця сума становить 22% від мінімальної заробітної плати, розмір якої з 1 січня 2018 року відповідно до Закону України „Про Державний бюджет України на 2018 рік” встановлено 3723 грн. на місяць.

Несплата єдиного внеску позбавляє права на зарахування в повному обсязі до страхового стажу періодів підприємницької діяльності, а також залишає людину без страхових виплат за соціальним страхуванням, окрім того, може вплинути на розмір пенсії.

 

 

Лубенське об'єднане управління

Пенсійного фонду України

Легальна заробітна плата сьогодні-запорука гідного майбутнього

Із часу ухвалення пенсійної реформи скоро минає півроку, а розмови навколо неї не вщухають. Незважаючи на неодноразові роз’яснення в засобах масової інформації діючого законодавства щодо зарахування страхового стажу при призначенні пенсій кількість звернень до управління не зменшується.

Поняття і визначення страхового стажу запроваджено Законом України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” та встановлено для періоду роботи чи іншої діяльності, пов’язаної з отриманням доходу, починаючи з 1 січня 2004 року.

Страховий стаж це період, протягом якого особа підлягала загальнообов’язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачено страхові внески в сумі, не меншій за мінімальний страховий внесок. Таким чином, кожний громадянин повинен пам’ятати, що для забезпечення своїх соціальних гарантій необхідне офіційне працевлаштування та щомісячна сплата страхових внесків в сумі, не меншій за мінімальний страховий внесок.

В умовах сьогодення нагальним стає питання щодо забезпечення дотримання соціальних гарантій, в першу чергу, легалізації виплати заробітної плати. На жаль, виплата нелегальної заробітної плати все більше набуває характеру соціального явища, ослаблює соціальний захист працівників, зменшує надходження до бюджетів та державних соціальних фондів. Тому легалізація заробітної плати, прихованої зайнятості є одним з пріоритетних напрямків роботи управління.

Працівник, який отримує заробітну плату в "конверті", стає повністю беззахисним перед роботодавцем. Усна домовленість жодним чином не фіксується. Юридично, роботодавець сплачує стільки, скільки вважає за потрібне, й  доти, поки вважає за потрібне. Працівник не має жодних доказів на підтвердження дійсного розміру своєї заробітної плати та трудового стажу. Дуже важливо усвідомити, що згода отримувати заробітну плату "в конверті" позбавляє Вас соціального захисту, права на гідні умови праці та відпочинку, соціальної захищеності в разі тимчасової непрацездатності – не оплачуються лікарняні листи, не проводяться виплати допомоги жінкам під час вагітності та пологів, страхові виплати в разі настання нещасного випадку на виробництві і т.д.

Важливо зрозуміти, що існує заробітна плата "в конвертах", але не існує пенсії "в конвертах". Тому, кожний громадянин має визначитись, заробітна  плата у "конверті" це вигода чи небезпека?

Пам’ятайте, що отримуючи нелегальну заробітну плату чи маючи інше неофіційне джерело доходу, ви маєте забезпечене сьогодення, але ризикуєте своїм майбутнім.

 

 

Лубенське об’єднане управління

Пенсійного фонду України

До уваги фізичних осіб-підприємців, які обрали спрощену систему оподаткування та віднесені до першої групи платників єдиного податку

Лубенське об’єднане управління Пенсійного фонду України звертає Вашу увагу, що з 1 січня 2017 року фізичні особи-підприємці, які обрали спрощену систему оподаткування та віднесені до першої групи платників єдиного податку, зобов’язані сплачувати єдиний внесок за місяць у сумі не менше 0,5 мінімального страхового внеску. В такому разі відповідні періоди здійснення підприємницької діяльності до страхового стажу зараховуються пропорційно до сплаченого єдиного внеску.

Сторінка 1 з 4

Я маю право Пенсійна реформа

НАПРЯМКИ ДІЯЛЬНОСТІ

Наші ЗМІ

Наші друзі

You are here: Я маю право Пенсійна реформа

Наша адреса: вул. Ярослава Мудрого, 33, м. Лубни, Полтавська обл., Україна, 37500,  e-mail: mvk@lubnyrada.gov.ua