Поважаймо старість!

1 жовтня в Україні відзначають міжнародний день людей похилого віку. Це день – не лише можливість нагадати всім про людський обов’язок бути турботливими і милосердними до найповажнішої частини суспільства, це і привід до роздумів щодо подальшої долі людства. Зокрема в Лубнах 27 соціальних робітників ТЦСО два рази на тиждень відвідують 350 підопічних відділення соціальної допомоги вдома. А з 1 жовтня розпочне свою роботу «Університет ІІІ віку», де люди старшого покоління зможуть відвідувати найрізноманітніші факультети.

Поважний вік людини зовсім не означає, що вона вже на багато що не здатна, якраз навпаки, те що може літня людина, рідко здатна зробити більш молодша.  І мова зовсім не про силу і енергію, а про досвід і терпіння, наполегливість та здатність досягти поставлених завдань, ментальну гнучкість й толерантність, яка присутня в достатку більшості літніх людей.

1 жовтня в Україні відзначають міжнародний день людей похилого віку. Це день – не лише можливість нагадати всім про людський обов’язок бути турботливими і милосердними до найповажнішої частини суспільства, це і привід до роздумів щодо подальшої долі людства.


        Молодість – це весна нашого життя, така ж свіжа, чарівна, бажана, цікава. На жаль, дуже швидкоплинна... За нею літо , а потім і різнобарвна осінь життя. Далеко не всім дано таке величезне досягнення і благовоління відчути мудрість своїх років. Та й, хто дожив до похилого віку, гідний поваги навіть тільки тому, що йому це, по милості Божій, вдалося

Безперечно, держава піклується про людей похилого віку, але враховуючи складну економічну ситуацію, війну на Сході та ряд інших причин, залишається ще чимало не вирішених проблем. Працюючи вже не один рік в територіальному центрі,  також переконуюсь в тому, що недоліком на законодавчому рівні є те, що держава не передбачає соціального захисту людям похилого віку в яких є діти. Не секрет, що і в нашому місті зростає число дорослих дітей, що не мають можливості або бажання приймати на себе відповідальність і турботу про своїх батьків. Та й оформити таких стареньких, за їхньою  згодою, в будинок-інтернат  - також проблематично. Звісно, ніхто і ніщо не замінить сімейного затишку, любові і піклування рідних, та в наш не простий час сімейні зв’язки мають усе менше значення, повага до старості знівельовується. Діти розлітаються по світу в пошуках комфортнішого життя, кращих заробітків, при цьому залишають  стареньких сам на сам зі своїми проблемами. А відсутність елементарного людського, а тим більше родинного спілкування веде до стресів, негативних емоцій, загострення хронічних захворювань і звісно ж ранить душу. І таке ставлення дітей до своїх літніх батьків не можна ні виправдати, чи хоч пояснити скрутою.

Тому соціальна робота – вкрай необхідна. Турбота про людей похилого віку не повинна мати епізодичний характер, адже вона необхідна щодня, щохвилини, щомиті.

На обліку в територіальному центрі на даний час перебувають 2 тис.250 пенсіонерів, які за 9 місяців отримали близько 85тис. різних видів соціальних послуг.

27 соціальних робітників два рази на тиждень відвідують 350 підопічних відділення соціальної допомоги вдома. Це ті люди, які взагалі не мають дітей, або їхні діти є пенсіонерами чи визнані інвалідами в установленому порядку. Всі вони отримують безкоштовні соціальні послуги. А вже старенькі, які мають рідних і які повинні забезпечувати ім. догляд, послуги в даному відділенні надаються на платній основі. Та чи спроможні літні люди, яким не допомагають діти заплатити, коли у них основним джерелом існування є пенсія, розмір якої не забезпечує нормального життя.

У всіх інших відділеннях територіального центру безкоштовно працюють різні клубні формування, гуртки, колективи художньої самодіяльності, які із задоволенням відвідують пенсіонери нашого міста. Реабілітацію та оздоровлення можна отримати у фізіотерапевтичному кабінеті та кабінеті лікувальної фізкультури. До речі реабілітаційних та медичних послуг після реформування соціальної галузі у територіальному центрі могло б і не бути. Та завдяки допомозі та підтримці міського голови Олександра  Грицаєнка, який завжди з розумінням і повагою відноситься до людей старшого покоління, їх вдалося відстояти.

З 1 жовтня розпочне свою роботу «Університет ІІІ віку» де підопічні зможуть відвідувати факультети комунікаційних та інформаційних технологій, основ медицини та здорового способу життя, факультету права та психології, основ акторського мистецтва та ін. До дня людей похилого віку одинокі старенькі, які знаходяться на обліку у відділенні соціальної допомоги вдома отримають продуктові набори.  Згідно міської комплексної програми розвитку соціального захисту населення на 2018 рік виплачено одноразову матеріальну допомогу 351 особі на суму 280 тис. гривень, безкоштовно забезпечено твердим паливом у вигляді дров 41 пенсіонера нашого міста, які мають пічне опалення. Надано натуральну допомогу у вигляді продуктів харчування 32 ветеранам ВВ війни, яким виповнилося 90 років.

Піклуються про літніх людей і секретарі мікрорайонів міста, голови вуличних та будинкових комітетів. Не стоять осторонь і громадські організації, адже в переважній більшості їх членами є люди старшого віку. Це і ветеранська рада міста, ГО «Захист дітей війни», спілка жінок-трудівниць «За майбутнє дітей України», ТОВ «Червоного Хреста», ГО «Твій світ», ГО ветеранів Чапаєвської дивізії. Суттєву допомогу стареньким надає обласна благодійна організація «Спілка Самаритян». Кожного вівторка  о 12 годині біля територіального центру всі потребуючі можуть отримати гарячі обіди. Кількість таких людей з кожним місяцем зростає. Крім того, пенсіонери, які не спроможні самотужки добратися до територіального  центру, самаритяни обіди розвозять за місцем їх проживання.

Тож добро починається з кожного з нас. Його потрібно творити самому і вчити цього дітей. Найщасливіші люди, це ті хто вміє допомагати іншим  по волі своєї душі. І для них це також природно, як дихати.

Адже якою буде наша старість багато в чому залежить від того, що сьогодні ми самі робимо для наших батьків, стареньких сусідів у будинку, для тих, хто уособлює собою досвід і мудрість.

Тож давайте всі разом зробимо світ добрішим. Поважаймо старість та пам’ятаймо, що з зневагою до проблем людей поважного віку ми сіємо свої власні майбутні проблеми.

Всім – гарної старості!

 

Директор територіального центру

Наталія Сухонос

 

 


 

 


Додати коментар


Захисний код
Оновити

You are here: Головна

Наша адреса: вул. Ярослава Мудрого, 33, м. Лубни, Полтавська обл., Україна, 37500,  e-mail: mvk@lubnyrada.gov.ua