У Лубенській галереї відкрилася виставка до 130-річчя з дня народження художника М.Буніна

           Нещодавно в  одному із залів галереї образотворчого мистецтва Лубенського краєзнавчого музею еідкрилася виставка живопису Михайла Буніна до 130-річчя з дня народження художника. Згідно архівних документів, художник і вчений агроном Михайло Бунін народився 9 листопада  1887 року в слободі Красній Новохоперського повіту Воронезької губернії. Його батько Микола Петрович, незважаючи на звання чиновника, кохався в садівництві й селекціонерстві. Саджанці фруктових, ягідних дерев і декоративних рослин, вирощених ним, експонувалися на повітовій виставці восени 1907 року і були відзначені найвищою нагородою. По закінченню реального училища став студентом Московського сільськогосподарського інституту.

          Але нічого невідомо про перші кроки Буніна в мистецтві. Можна припустити, що вони були зроблені в дитинстві, але більш вірогідно, в реальному училищі. Будучи студентом у Москві, Михайло Бунін удосконалював свою майстерність у знаменитих московських живописців Юона та Жуковського.

1914 року М.М. Бунін закінчив інститут зі званням вченого агронома. Разом з дружиною Вірою Григорівною приїхав на роботу в Миргородське повітове земство. Мальовнича природа Полтавщини і місця, оспівані М. Гоголем, зачарували художника-аматора. Його роботи з’являються на виставках у Миргороді. Наприкінці 1917 року – початку 1918 р. відбулася чергова виставка творів викладачів і студентів художньо-промислової школи імені М. Гоголя. З каталога цієї виставки ми дізнаємося, що на ній експонувалися 27 робіт Михайла Буніна.

Наступний період життя Буніна пов’язаний з Лубнами. Тут митець працює особливо плідно. З рукопису каталогу художньої виставки, що відбулася у лютому 1924 року, довідуємося, що на ній живописець представив значну кількість творів –53 картини та етюди.

На формування Буніна-художника великий вплив мав класик українського радянського живопису М. Бурачек. З ним Михайло Бунін перебував у дружніх стосунках. Завдяки підтримці, професійним порадам старшого колеги по мистецтву Бунін став тонким майстром живопису і сонячної фарби. Невеликі за розміром картини, виконані на картоні чи фанері, намальовані соковито, лірично і передають настрій природи.

У 20-30 роках Михайло Бунін проживав на Кавказі, поблизу Сухумі, викладаючи в сільськогосподарському технікумі. Але останні роки свого життя художник провів у Лубнах. Наполегливо малював.

Окрім мистецької праці він як агроном протягом багатьох років займався наукою, дослідницькою роботою. Дещо з його наукового доробку зберігається у фондах Лубенського краєзнавчого музею. Там же каталоги художніх виставок в Миргороді та Лубнах. Сімейний альбом з фотокартками, грамота учасників виставки 1939 року та інше.

Трагічно обірвалося життя талановитої і своєрідної людини, митця і вченого. У жовтні 1941 року фашистські окупанти заарештували його й закатували. Вдова художника Буніна всі його картини передала у фонди Лубенського краєзнавчого музею.

Михайло Бунін також писав поезію.

(При підготовці матеріалу використана стаття В. Ханка

«Художник-лірик» газета «Ленінська зоря» №172 1977 р.)

 

 Молодший науковий

співробітник музею

Юлія Новоселецька

 


Додати коментар


Захисний код
Оновити

Головна

НАПРЯМКИ ДІЯЛЬНОСТІ

Наші ЗМІ

Наші друзі

You are here: Головна

Наша адреса: вул. Ярослава Мудрого, 33, м. Лубни, Полтавська обл., Україна, 37500,  e-mail: mvk@lubnyrada.gov.ua