Виставка до 100-річчя затвердження Тризуба державним гербом Української Народної Республіки

25 лютого 2018 року в Україні відзначається 100-річчя затвердження Тризуба державним гербом Української Народної Республіки. До цієї дати в галереї образотворчого мистецтва Лубенського краєзнавчого музею відкрилася виставка поштових марок та конвертів із приватної колекції, яка розповідає про історію становлення української державності, а також про художників, які були першими розробниками національної символіки, знаків суверенітету і грошової системи УНР. Тож варто принагідно вкотре згадати деяких авторів.


 Середа  Антін (Антон) Хомич

Выдомий український графік, мистецтвознавець, професор. Народився 30.01. (11.02) 1890 р. в селі Шкарівка на Київщині. В 1914 р. закінчив Строгановське училище в Москві. Надалі спеціалізуючись у графіці, був визнаним знавцем народно-ужиткового мистецтва (частково, різьблення по дереву і набивання малюнків на тканину).

Творчість А. Х. Середи почалась із художнього оформлення журналу «Сяйво». Він тричі ілюстрував видання «Кобзаря» Т. Шевченка (1926, 1927, 1937 рр.), рисував обкладинки альманаху «Руку братам» (1928 р.), ілюстрував книги М. Коцюбинського «Тіні забутих предків» (1929 р.) і «Fata morgana» (1939 р.), двадцятитомне видання І. Франка та інші.

Тридцять років А. Х. Середа посвятив викладанню у вищих навчальних закладах.

За свідченнями сучасників Антон Хомич був  добродушною, ерудованою людиною. Він трагічно загинув (утопився в ріці Рось – правій притоці Дніпра) 11.08.1961 р.

У 1993 р. в ознаменування 75-річчя перших українських поштових марок пошта України випустила пам’ятну мініатюру (худ. Ю. Логвин) із зображенням десятишагівки – найвідомішого і масово розтиражованого твору А. Х. Середи. Цій же даті  присвячений пам’ятний штемпель пошти України, який застосовувався на філателістичній виставці «Україна-93» в Мюнхені.

 Нарбут Георгій Іванович

         Талановитий і самобутній художник, непересічний шрифтовик, видатний графік новітнього часу, професор. Народився 25.02. (9.03) 1886 р. на хуторі Нарбутівка (Сумщина). Навчаючись в гімназії (м. Глухів), самостійно засвоїв ази рисування пером. Ще раніше захоплювався виготовленням художніх вирізок із паперу (витинанок). Роботи юного самоучки успішно демонструвалися на місцевих виставках, а його «Герб міста Москви» навіть був надрукований в імперській столиці у видавництві «Община св. Євгенії»).

У 1906 р. після закінчення гімназії Г. Нарбут поїхав в Петербург, де зблизився з художниками об’єднання «Світ мистецтва», і до середини 10-х років ХХ століття уже проявив себе досвідченим майстром з багатогранною творчою індивідуальністю (цикл робіт по художній інтерпретації байок Крилова, акварельні натюрморти, характерні силуетні портрети та інше).

У 1917 р. Г. Нарбут переїхав в Київ. Там він долучився до діячів національного відродження і присвятив себе розробкам проектів національної символіки, знаків суверенітету і грошової системи УНР. Достатньо згадати, що в період з 1917 по 1920 р. в Україні були випущені в обіг 24 види грошових знаків, половину із яких розробив Г. Нарбут.

Г. І. Нарбут рано пішов із життя (23.05.1920 р.). Йому було всього 34 роки…

         У 1997 р. поштою України планувалась до випуску марка, присвячена Г. Нарбуту (худ Ю. Логвін), але трапилось так, що роком пізніше ця оригінальна мініатюра прикрасила художній маркований конверт, виданий до Дня поштової марки. Рисунок конверта – це фрагмент роботи Г. Нарбута «Автопортрет з родиною» (1915 р.), обрамлений тими ж елементами, що і марка 30 шагів 1918 р. На марці (надрукованій на конверті) – родовий щит з трьома ріжками) і прізвище художника, виписане буквами з його «Абетки».

Кращим пам’ятником стали повтори на сучасних поштових мініатюрах (марках і штемпелях) створеного ним образу-символу молодої України.


Додати коментар


Захисний код
Оновити

Головна

НАПРЯМКИ ДІЯЛЬНОСТІ

Наші ЗМІ

Наші друзі

You are here: Головна

Наша адреса: вул. Ярослава Мудрого, 33, м. Лубни, Полтавська обл., Україна, 37500,  e-mail: mvk@lubnyrada.gov.ua