Роль пробації в гуманізації системи виконання покарань (пробаційний нагляд як основний вид покарання і альтернатива позбавленню волі. Про переваги пробації)
Featured

Роль пробації в гуманізації системи виконання покарань (пробаційний нагляд як основний вид покарання і альтернатива позбавленню волі. Про переваги пробації)

05 лютого 2015 року Верховною Радою України прийнято Закон України «Про пробацію», який розроблений з урахуванням європейських стандартів пробації. Згідно даного закону пробація – це система наглядових та соціально-виховних заходів, що застосовуються за рішенням суду до засуджених, виконання певних видів кримінальних покарань, не пов’язаних з позбавленням волі, та забезпечення суду інформацією, що характеризує обвинуваченого.

Пробація України – найбільша пробація в Європі. Наразі на обліку органів пробації в Україні перебуває майже 59 тисяч правопорушників – засуджених до покарань, не пов’язаних із позбавленням волі, а також 4,7 тисяч осіб, на яких накладено адміністративні стягнення. Вцілому щороку через пробацію проходять понад 100 тисяч клієнтів пробації.

Діяльність пробації в Україні забезпечує Державна установа «Центр пробації», що підпорядкована Міністерству юстиції України. На рівні міст і районів функціонує 600 підрозділів пробації.

Над тим, щоб правопорушники скористалися шансом на виправлення та можливостями для змін, усвідомили та подолали свої проблеми й помилки, на даний час працює майже 3,5 тисячі працівників Державної установи «Центр пробації».

Переваги пробації:

для особи, яка вчинила правопорушення:

  • можливість змінитись без перебування у місцях позбавлення волі (ізоляції від суспільства), підтримка на шляху до змін;
  • збереження сімейних стосунків та зв’язків у громаді;
  • збереження роботи та житла;
  • позитивний соціальний ефект: особа не втрачає соціальні зв’язки та шанс створити сім’ю.

Для суспільства:

  • убезпечення громади від вчинення повторних злочинів;
  • справедливе здійснення правосуддя: баланс між карою за вчинене правопорушення, відшкодуванням завданої шкоди та інтересами членів суспільства.

Для держави:

  • зниження злочинності;
  • зниження кількості ув’язнених в місцях позбавлення волі осіб;
  • позитивний економічний ефект: утримання правопорушника у місцях позбавлення волі набагато дорожче для держави, ніж перебування на пробації; а також залишаючись у суспільстві особа не втрачає роботу та сплачує внески у держбюджет;
  • дотримання міжнародних стандартів.

Пробаційний  нагляд як гуманізація системи виконання покарань

Пробаційний нагляд — основне кримінальне покарання, яке полягає в обмеженні прав і свобод засудженого, визначених законом і встановлених вироком суду, із застосуванням наглядових та соціально-виховних заходів без ізоляції від суспільства.

Перевагою пробаційного нагляду можна вважати те, що засуджена особа продовжує перебувати на волі, працює, сплачує податки, не ізольована від сім'ї та суспільства, а лише має певні обов'язки та зобов'язання, які  застосував до неї суд.

Меню

Перекладач жестової мови
Ти як?
Ти як? Перекладач жестової мови