Щеплення тварин проти сказу - найкращий спосіб профілактики

Щеплення тварин проти сказу - найкращий спосіб профілактики

Сказ, або водобоязнь — це гостре інфекційне захворювання тварин і людини, спричинене нейротропним вірусом сказу. Хвороба уражує центральну нервову систему.  У разі зволікання з наданням кваліфікованої медичної допомоги смерть неминуча! Хворіють на нього люди і всі теплокровні тварини як свійські, так і дикі.

Джерелами сказу є дикі тварини, головним чином із сімейства собачих (вовки, лисиці), а також кажани. Небезпека цих тварин обумовлена наявністю в їх слині великої концентрації вірусу (у вовків - в 90-100%, лисиць - в 80-90%, собак і кішок - в 50%). Особливо небезпечні лисиці.

Хворі сказом тварини виділяють вірус із слиною  в останні дні інкубаційного періоду,  за 7-10 днів до появи клінічних проявів і впродовж усього періоду хвороби. Тяжкість клінічних проявів залежить від багатьох чинників: місця проникнення вірусу в організм, його вірулентності та дози, стану організму людини або тварини. Тривалість інкубаційного періоду залежить від локалізації укусу (обличчя, шия, нижні або верхні кінцівки, тулуб).

У людини інкубаційний період може тривати місяцями, в середньому 30-90 днів, найкоротший - 7 днів. Вірус спочатку потрапляє у м’яз і через місце прикріплення нерва проникає в нервові волокна, по яких прямує до мозку. У мозку він активно розмножується, провокуючи запалення. Потім потрапляє до слинних залоз і переміщається до ротової порожнини. На цьому етапі хвора людина або тварина стає заразною і починають проявлятися симптоми інфекції.

До ранніх симптомів відносять:

— дискомфорт у місці укусу;

— гарячка;

— головний біль;

— відчуття тривоги.

    Через кілька днів після перших проявів хвороби з’являються інші симптоми:

— спазми м’язів,

— зорові чи звукові галюцинації;

— розгубленість або агресивна поведінка;

— утруднене ковтання і дихання;

— параліч.

    Тварину, яка вкусила, в жодному разі не слід вбивати. Її варто ізолювати та встановити за нею нагляд. Категорично забороняється знімати шкури із тварин, підозрілих на захворювання, і загинувших.

    Для запобігання виникнення сказу потрібно регулярно проводити щеплення домашніх улюбленців проти сказу, а якщо з’явилися клінічні ознаки захворювання, доправити тварину для огляду у ветеринарну установу. Слід дотримуватися правил утримання та вигулу домашніх собак і котів, не створюючи небезпеки оточенню. Також, стерегтися безпритульних, а тим більше диких тварин, які не бояться самі до вас підійти.

    Особливо звертаємо увагу людей, які  беруть безпритульних тварин (собак, кішок) до себе додому, що перед тим, як принести тваринку у власну оселю, для безпеки її потрібно доставити у ветеринарну установу для клінічного огляду та профілактичної вакцинації проти сказу.

    Лікування даної хвороби відсутнє. В разі невчасного звернення, при покусі твариною, до лікувального закладу, та не проведення профілактичного лікування людини настає смерть.

                                  Що робити коли покусала тварина?

Перш за все необхідно якомога швидше промити рану водою з господарським милом, обробити краї рани 5-відсотковим розчином йоду, накласти стерильну пов’язку і звернутись у травматологічні пункти (відділення) лікарні за медичною допомогою, або до найближчого лікувально-профілактичного закладу.  Якщо тварина домашня, попросіть власника надати документи, що підтверджують її щеплення. У разі укусів дикими, безпритульними тваринами треба пройти курс антирабічних щеплень у стаціонарному відділенні медичного закладу. Ці щеплення на сьогодні єдиний ефективний засіб профілактики, щоб не померти від сказу.

Тільки лікар може оцінити ризик можливого зараження вірусом сказу і призначить, при необхідності, курс імунізації. У жодному разі не відмовляйтеся від призначеного лікування та самовільно не переривайте його: це може привести до трагічних наслідків.

Лубенська районна дільнична лікарня ветеринарної медицини Полтавської обласної державної лікарні ветеринарної медицини проводить щеплення домашніх тварин за адресою: вул. Монастирська, 71,  м. Лубни. Додаткові графіки виїздних щеплень  публікуються в Facebook на сторінці Лубенська Районна Дільнична Ветлікарня

Пам`ятайте! Сказ вилікувати не можна, його можна тільки попередити.  Нехтування та байдужість до проведення щеплень тварин від сказу може призвести до захворювання та згодом загибелі тварин та стати загрозою здоров’ю людей!   

Бережіть своє здоров’я та здоров’я своїх близьких!

Лубенське районне управління

Головного управління

Держпродспоживслужби в

Полтавській області

Меню