СКАЗ – це небезпечно!!!

СКАЗ – це небезпечно!!!

З майже 100% смертністю людей і тварин сказ залишається глобальною загрозою для світу. На сьогоднішній день  не відомо жодного офіційно підтвердженого випадку, коли  б хвора на сказ тварина або людина залишилася живою. Тому сказ краще попередити, а ніж лікувати.

В нашій країні спостерігається негативна динаміка щодо поширення сказу порівняно з минулими роками. Відповідно до повідомлень Головних управлінь Держпродспоживлужби станом на 1 грудня наявні неблагополучні пункти щодо сказу тварин  (лисиць, собак, котів, ВРХ, ДРХ) у Вінницькій, Волинській, Дніпропетровській, Київській, Полтавській, Херсонській та інших областях.

Мешканцям населених пунктів району необхідно віднестись з  відповідальністю до даної ситуації з усвідомленням небезпеки захворювання на сказ як домашніх улюбленців, так і самої людини.

Сказ є особливо небезпечною хворобою, спільною для тварин та людини. Це гостре інфекційне захворювання, спричинене нейротропним вірусом, який викликає своєрідний енцефаліт зі стрімким пошкодженням центральної нервової системи.

Джерелом інфекції можуть бути дикі тварини (лисиці, вовки, куниці та інші),  домашні тварини (коти, собаки), а також велика та дрібна рогата худоба (корови, коні, вівці), кажани. Найбільш небезпечні укуси дикими тваринами. На сьогодні, збільшилася чисельність бродячих та здичавілих собак і котів, а призупинення полювання призвело до різкого зростання чисельності лисиць як природного резервуару сказу.

Інкубаційний період становить від 7 днів до 1 року  і залежить від локалізації укусу, вірулентності вірусу та стану імунної системи людини. Найбільш небезпечні укуси в області голови, кисті, обличчя. Вірус сказу з’являється в слині хворих тварин за 7-10 днів до появи клінічних ознак хвороби. На цьому базуються терміни ветеринарного спостереження за твариною, яка покусала людину. Якщо тварина залишається живою протягом 10 днів з монету укусу або сказ виключено лабораторно, то антирабічні щеплення не призначаються. Важливо не вбивати тварин, а забезпечити спостереження за ними.

Клінічні ознаки сказу у тварин дуже різноманітні. Найбільш характерні - слиновиділення, водобоязнь, агресивність, параліч, але іноді вони можуть бути відсутні. У собак і кішок сказ протікає в двох формах: буйній і тихій. Хвора буйною формою тварина стає агресивною, ховається по кутах, часто змінює місце проживання, тікає з дому, гризе неїстівні предмети,  голос - пропадає. Собака відмовляється від їжі і води, не відгукується на поклик, не слухається господаря. У неї відвисає хвіст і нижня щелепа, рясно виділяється слина, з'являється хиткість ходи. Тварина здатна мовчки, без гавкоту, накинутися на зустрічних і вкусити. Інша форма сказу – тиха, найбільш небезпечна, основні ознаки хвороби виражені слабо. 

Найпростіший захист – уникнення контакту з інфікованими тваринами. Не чіпайте їх і, за можливості, уникайте місць, де вони можуть мешкати. Адже, наприклад, зграї диких собак можуть захищати свою територію і напасти першими.

Найдієвіший засіб профілактики сказу - це обов’язкова вакцинація тварин. Щеплення необхідно робити щорічно всім домашнім улюбленцям, починаючи з 3-місячного віку. Вакцина проти сказу є безкоштовною. Для здійснення щеплення необхідно лише звернутися до лікарень (дільниць) ветеринарної медицини Вашої громади:

м. Лубни, вул. Монастирська, 71;

м. Пирятин, вул. Аврущенка, 15;

м. Хорол, вул. Небесної Сотні, 122,

м. Гребінка, вул. Євгена Гребінки, 72;

смт. Чорнухи, вул. Стовпова, 53;

смт. Оржиця, вул. Данілова, 1.

Бережіть себе і дбайте про своїх домашніх тварин!

Лубенське районне управління Головного управління Держпродспоживслужби в Полтавській області

Меню

Перекладач жестової мови
Ти як?
Ти як? Перекладач жестової мови