Обережно! Грип птахів!

Впродовж 2024 року зареєстровано 14 випадків грипу серед домашніх та диких птахів. Спалахи реєструвались в Рівненській, Сумській, Кіровоградській, Волинській, Миколаївській, Чернівецькій, Одеській та Київській областях.

Грип птахів — це надзвичайно заразна вірусна хвороба перелітних та домашніх птахів (курей, індиків, перепелів, цесарок тощо), а також домашніх тварин. Може інфікувати людину і несе значний ризик для її здоров’я, людині передається від хворої птиці.

Збудники цієї хвороби — віруси грипу А, мають багато штамів, які умовно поділяють на дві категорії:

  • штами вірусу грипу птахів низькопатогенні (ГПНП), що зазвичай не викликають прояву клінічних ознак хвороби у домашніх птахів, та
  • штами вірусу грипу птахів високопатогенні (ГПВП), що здатні викликати важкий клінічний прояв та потенційно високий рівень смертності у перелітних та домашніх птахів.

До грипу сприйнятливі всі види птахів. Домашні птахи інфікуються від дикої водоплавної та синантропної (напівдикої, що мешкає поряд з людиною: горобці, ворони, синиці тощо) птиці, яка переносить хворобу безсимптомно, але на довгий час може залишатися переносником та природним резервуаром інфекції.

Джерелом інфекції є хвора і перехворіла птиця, а також водоплавна птиця без клінічних ознак захворювання. Факторами передачі збудника є інфікована обмінна тара, корми, інкубаційні яйця, тушки, пір’я. Механічними переносниками можуть бути обслуговуючий персонал, комахи, пухоїди, синантропні птахи, дика перелітна птиця, гризуни. Проте інфікування птиці відбувається в основному повітряно-крапельним шляхом. Вірус виділяється у навколишнє середовище зі слиною, носовим секретом і послідом. Вірусоносійство у птиці, яка перехворіла, триває 2-3 місяці та більше.

Клінічні ознаки у курей різноманітні: від слабо виражених до гострого перебігу, з високою смертністю, без проявів будь-яких симптомів або з мінімальними ознаками. Хвороба проявляється хрипами, посинінням гребеня та сережок, набряком голови та діареєю, рідше - симптомами ураження органів дихання.

Найбільш ефективними заходами направленими на мінімізацію ризиків поширення грипу птиці є дотримання вимог біобезпеки в птахівничих господарствах, а у випадку захворювання – своєчасне реагування та здійснення заходів з локалізації та ліквідації захворювання.

З метою недопущення виникнення захворювання слід посилити заходи з профілактики та попередження занесення збудника пташиного грипу, забезпечити спостереження за водно-болотними угіддями, місцями зупинок та літування дикої перелітної птиці з метою виявлення загиблих та підозрілих на захворювання птахів, неухильно дотримуватись вимог «Інструкції з профілактики та ліквідації грипу птиці», затвердженої наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України 07.10.2011 року №547.

У разі виявлення у домашніх, диких та синантропних птахів клінічних ознак захворювання чи незвичної поведінки, у випадку масової загибелі птахів негайно сповістіть фахівця ветеринарної медицини вашої громади та/або Лубенське районне управління Головного управління Держпродспоживслужби в Полтавській області за тел. (05361)7-37-37.

Лубенське районне управління

Головного управління Держпродспоживслужби в Полтавській області

 

Меню

Перекладач жестової мови
Ти як?
Ти як? Перекладач жестової мови