Цьогоріч 5 лютого в системі виконання покарань відзначається десята річниця прийняття Закону України «Про пробацію», прийнятоо Верховною Радою України 5 лютого 2015 року.
Так 5 лютого 2025 року на базі «Лубенського бюро правничої допомоги» Лубенського відділу надання безоплатної правничої допомоги Північно-Східного управління надання безоплатної правничої допомоги Східного міжрегіонального центру з надання безоплатної правничої допомоги відбувся захід, який провели начальник Лубенського районного відділу філії Державної установи «Центр пробації» в Полтавській області Віталій Орленко та провідний інспектор відділу Ірина Головченко. На заході були присутні начальник «Лубенського бюро правничої допомоги» Сергій Супрун, прокурор Лубенської окружної прокуратури Альона Середа, заступник директора Лубенського міського центру соціальних служб Світлана Кулакова та заступник начальника ВП Лубенського РВП ГУНП в Полтавській області капітан поліції Денис Зілінський.
На заході, безумовно, говорили про пробацію. Начальник Лубенського районного відділу пробації розповів, що пробація - система наглядових та соціально-виховних заходів, що застосовуються за рішенням суду та відповідно до закону до засуджених, виконання певних видів кримінальних покарань, не пов’язаних з позбавленням волі, та забезпечення суду інформацією, що характеризує обвинуваченого.
Пробація – це передусім реальна можливість для особи, яка вчинила правопорушення, змінитись без ізоляції від суспільства, при цьому, отримати необхідну моральну підтримку, консультації, допомогу щоб зберегти сімейні стосунки, роботу, житло або віднайти чи створити їх. Діяльність пробації базується на індивідуальному підході до кожного правопорушника.
Також в діяльність органів пробації впроваджено сучасні інформаційні технології, зокрема створено Єдиний реєстр засуджених та осіб узятих під варту. В свою чергу суб’єкт пробації зможе скористатися електронним сервісом «Пробація в смартфоні» під час дії воєнного стану або загрози поширення епідемії, пандемії, надзвичайної ситуації та за наявності об’єктивних обставин, що унеможливлюють прибуття правопорушника до органу пробації.
28 березня 2024 року набрав чинності Закон № 3342-IX «Про внесення змін до Кримінального, Кримінального процесуального кодексів України та інших законодавчих актів України щодо удосконалення видів кримінальних покарань». Згідно із ним за деякі кримінальні правопорушення караються пробаційним наглядом. Це однин із основних видів покарання, на рівні з обмеженням чи позбавленням волі, але водночас це їхня альтернатива.
Пробаційний нагляд — це основне кримінальне покарання, яке полягає в обмеженні прав і свобод засудженого, визначених законом і встановлених вироком суду, із застосуванням наглядових та соціально-виховних заходів без ізоляції від суспільства.
Дуже важливо продовжувати активний розвиток й удосконалення механізмів пробації, враховуючи як свій, так і міжнародний досвід у цьому питанні. Якщо під час пробації правопорушник зміг виправитись, розібравшись в першопричинах скоєного, при цьому знаходячись не за ґратами, а на волі, то це тільки підтверджує ефективність та гуманність такого механізму.
На завершення заходу обговорили подальшу співпрацю та основні напрямки роботи.