Лубенський краєзнавчий музей імені Гната Яковича Стеллецького

kraieznavchyi muzei

 

         Лубенський краєзнавчий музей імені Гната Яковича Стеллецького – один із найстаріших музеїв Полтавщини, заснований у 1918 році професором археології Гнатом Стеллецьким. Він продовжує традиції музейних закладів Лубенщини пов’язаних з діяльністю меценатки та просвітниці Катерини Скаржинської, педагога Федора Камінського та етнографа Сергія Кульжинського. (Фото 3,4)
003004          Музей розташований в центральній частині міста та розміщений в історичній будівлі. На сьогодні колекційні збірки музею становлять близько 15 тисяч збереження основного фонду. Унікальними серед них є – археологічна колекція, книги-стародруки, колекція зброї, зібрання українського одягу,  рідкісні фотографії та документи.

         Оновлена до 100-річчя  заснування закладу експозиція розповідає про історію Лубенщини від часів кам'яної доби до сьогодення та створена з оригінальних експонатів з фондів музею. Доповнюють експозицію майстерно виготовлені музейні інсталяції, манекени, макети, художні полотна та фотоілюстрації.

         Експонати залу природи розповідають про геологічне минуле та природні багатства Лубенщини, їх використання та охорону. Тут можна дізнатись про діяльність Лубенського лісотехнічного коледжу, метеорологічної станції, дослідної станції лікарських рослин, побачити викопні кістки тварин, колекцію пташиних яєць та опудала тварин і птахів. (фото 5,6)
005006

         Ознайомитись з унікальними археологічними знахідками, які розкривають побут, культуру, вірування людей, які жили на території краю від кам’яного віку до середньовіччя дає можливість зал археології. Тут можна переглянути унікальні артефакти з Гінцівської стоянки, мезолітичного поселення біля с. В’язівок, давньоруського городища Снєпород та дізнатися про заснування у Х ст. міста Лубен, як однієї з фортець Посульської оборонної лінії. (7,8)
007008

         Історія краю XVI-ХVІІ ст. тісно пов'язана з історією українського козацтва. З історією козацько-селянського повстання 1594-1596 рр. знайомить відвідувачів діорама «Табір Северина Наливайка в урочищі Солониця». Серед експонатів – брама монастиря бернардинів часів Яреми Вишневецького та унікальні речі козацької доби: зброя, люльки, копії печаток Лубенського полку тощо.

         В наступній залі можна познайомитися з історією Мгарського Спасо-Преображенського монастиря, Лубенського гусарського полку, побачити речі та посуд XVIII-ХІХ ст., портрет лубенки Анни Керн, яка стала символом краси та жіночності.(фото, 9,10,11)
009010011

         Історичну розповідь про Лубенщину продовжує зала XX ст. Тут можна дізнатися про часопис «Хлібороб» - першу в Наддніпрянській Україні газету українською мовою, про лубенців, які на початку XX століття виборювали незалежність Української держави. Про бурхливі події того часу розповідають документи, фотографії, листівки, газети. У залі представлені гроші, зброя, побутові речі початку XX ст. В експозиції розповідається про Голодомор на теренах Лубенщини та про увічнення пам’яті померлих на Зажур-горі під Лубнами. (Фото 13)

         Зал Другої Світової війни відображає хід військових подій на Лубенщині: захоплення краю німецькими військами та встановлення окупаційного режиму, підпілля та партизанська боротьба проти ворога, визволення краю радянськими військами. Тут експонуються унікальні фото, документи, бойові нагороди, військова амуніція. (Фото 14)
013

         Про лубенців - воїнів, які стали на захист України у 2014 році розповідає зал присвячений воїнам учасникам АТО. В залі знаходяться портрети лубенців  загиблих на Сході України, представлені оригінальні експонати передані волонтерами та військовими. Також в експозиції залу знаходяться матеріали про учасників бойових дій в Афганістані. (фото15)
014

         Про економічний, політичний, культурний розвиток краю у 1950 – 2000 роки розповідає експозиція залу новітньої історії Лубенщини. Тут можна дізнатися про видатних лубенців: вчених, письменників, спортсменів та про знакові події життя міста тих часів. Окрема частина експозиції присвячена подвигу лубенців учасників ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС.  

         Художній відділ музею – галерея образотворчого мистецтва. В залах галереї мистецтв постійно влаштовуються виставки робіт художників та майстрів народної творчості Лубенщини та прилеглих районів (Гребінка, Пирятин, Чорнухи, Оржиця). Час від часу у галереї мистецтв експонуються роботи художників з інших міст (Полтава, Харків, Одеса, Київ та ін.) Традиційно, раз на три роки, тут проходить Всеукраїнська виставка «Лубенська художня весна». Тричі на рік художники Лубенщини об’єднуються у збірній виставці: у різдвяний час - «Зимовий сонет», у квітні – «Великодні барви», а також з нагоди Дня міста (16-18 вересня). Кожне відкриття виставки – важлива культурно-мистецька подія в житті міста. Галерея мистецтв і надалі планує розвиватись як музейно-виставковий центр, як простір реалізації культурно-освітніх проектів із залученням талановитих дітей та молоді. (фото 16, 17, 18, 19, 20)
015016017018019 

Адреси

Лубенський краєзнавчий музей імені Гната Стеллецького – вул. Ярослава Мудрого 30/25

Галерея образотворчого мистецтва Лубенського краєзнавчого музею імені Гната Стеллецького

проспект Володимирський, 27/49

Години роботи

 8.00 -17.00 перерва з 12.00 - 13.00

Вартість квитків для дорослих — 15 грн.

Для  учнів, студентів — 10 грн.

Вартість оглядової екскурсії по експозиції – 60 грн.

Меню

Перекладач жестової мови
Ти як?
Ти як? Перекладач жестової мови