1. Замовник СЕО та виконавець.
Замовником проєкту є виконавчий комітет Лубенської міської ради Лубенського району (37500, Полтавська область, м. Лубни, вул. Ярослава Мудрого, 33, Код ЄДРПОУ: 04057439);
Виконавець - ПП «Інститут агрономії»
2. Вид та основні цілі МД та його зв'язок з іншою МД.
Детальний план території є містобудівною документацією місцевого рівня, що уточнює положення генерального плану населеного пункту та визначає планувальну організацію та розвиток частини території, метою якого є: формування принципів планувальної організації забудови земельних ділянок в межах території проектування; уточнення та визначення планувальної організації, функціонального призначення, просторової композиції, параметрів забудови та ландшафтної організації території проектування; визначення всіх планувальних обмежень використання території проектування згідно з державними будівельними нормами та санітарно-гігієнічними вимогами; визначення містобудівних умов та обмежень забудови земельної ділянки; забезпечення комплексності забудови території; визначення доцільності, обсягів, послідовності будівництва; визначення можливості розвитку Фермерського господарства «ВІТАС» І К за адресою: Полтавська область, Лубенський район, Лубeнськa міська територіальна громада, село Ісківці, земельна ділянка з кадастровим номером 5322882700:05:001:0006.
При розробленні детального плану території використано матеріали Схеми планування території Полтавської області, розробленої Українським державним науково-дослідним інститутом проектування міст «Діпромісто» та затвердженої рішенням Полтавської обласної ради у 2013 р.
Головними завданнями розвитку території являються:
- створення на сільській території господарської системи, яка може розвиватися самостійно на підставі формування економічного обороту природних ресурсів у результаті розвитку конкурентоспроможного і гармонійного екологічно сільського господарства, диверсифікації агровиробництва, підвищення економічної активності мешканців, відродження діючих та розвиток нових форм виробництв, розвиток сучасної виробничої та інформаційної інфраструктури, розвиток місцевої промисловості з переробки сільськогосподарської сировини, всебічний розвиток кооперації у виробничій, збутовій, фінансовій та інших сферах, зміцнення ринкового простору та відповідних виробничо-збутових зв’язків;
- підвищення привабливості проживання населення на сільських територіях;
- підвищення конкурентоспроможності сільської території. Сталий розвиток будь-якої території визначається сукупністю соціально-економічних і природно-екологічних чинників.
При розробленні детального плану території враховуватимуться Указ Президента України від 30.09.2019 №722/2019 «Про Цілі сталого розвитку України на період до 2030 року»; Постанова Кабінету Міністрів України від 05.08.2020 № 695 «Про затвердження Державної стратегії регіонального розвитку на 2021-2027 роки»; Стратегія розвитку Полтавської області на 2021 - 2027 роки; Регіональної програми охорони довкілля, раціонального використання природних ресурсів та забезпечення екологічної безпеки з урахуванням регіональних пріоритетів Полтавської області на 2022-2027 роки (програма «Довкілля-2022», ); Стратегія розвитку Лубенської міської територіальної громади на 2024-2027 роки (затверджена 16 листопада 2023 року, 35 сесія 8 скликання Лубенської міської ради); Регіональної схеми формування екологічної мережі Полтавської області (розпорядження Полтавської обласної державної адміністрації від 14.02.2022 № 58), а також чинна містобудівна документація на місцевому рівні та проєктна документація, інформація містобудівного, земельного та інших кадастрів, заяви щодо забудови та іншого використання території.
3. Якою мірою МД визначає умови для здійснення діяльності або надання документів дозвільного характеру на реалізацію видів діяльності та об'єктів, щодо яких законодавством передбачено здійснення процедури ОВД.
Виконання змін не передбачатиме зміни у реалізації визначеної у документі державного планування діяльності, щодо якої законодавством передбачено здійснення процедури оцінки впливу на довкілля: характеристики та розміру (масштабів) здійснення діяльності; місця провадження (розташування); умов здійснення діяльності; виділених природних та/або матеріальних ресурсів.
Види діяльності, які передбачені в контексті подальшої реалізації планувальних рішень МД та відповідно до статті 3 Закону України "Про оцінку впливу на довкілля" не потребують здійснення процедури ОВД у розрізі сфер господарської діяльності у тій чи іншій функціональній зоні, що розглядаються у МД, так як відповідно п. 3, підпункта 2 статті 3 даного Закону України види планованої діяльності та об’єктів, які можуть мати значний вплив на довкілля та підлягають оцінці впливу на довкілля, включає потужності для вирощування: птиці (40 тисяч місць і більше); свиней (1 тисяча місць і більше, для свиноматок - 500 місць і більше); великої та дрібної рогатої худоби (1 тисяча місць і більше); кролів та інших хутрових тварин (2 тисячі голів і більше). Реалізація планової діяльності фермерського господарства «ВІТАС» І К включає значно нижчі потужності (нижчі зазначених меж у 3, підпункта 2 статті 3 даного Закону України). У випадку збільшення потужності фермерського господарства, що відповідатиме п. 3, підпункта 2 статті 3 даного Закону України "Про оцінку впливу на довкілля" буде здійснена процедура оцінки впливу на довкілля згідно чинного законодавства.
4. Ймовірні наслідки діяльності.
а) Ймовірні негативні наслідки для довкілля, у тому числі для здоров’я населення, відсутні. Природні та антропогенні чинники, які виявляють потенційну загрозу навколишньому середовищу, відсутні.
Головними напрямками охорони довкілля, у тому числі здоров’я населення, при реалізації проектних рішень проєкту МД є: створення передумов більш ефективного господарського використання земельних ресурсів населеного пункту; організація системи поводження з відходами.
Цінні зелені насадження на території проєктування відсутні. При обстеженні території розміщення об’єктів проектування будь-яких рекреаційних територій, земель природно-заповідного фонду та іншого природоохоронного призначення, пам’яток архітектури, культури та мистецтва виявлено не було. На території проектування не залягають корисні копалини, територія не забруднена радіоактивними речовинами.
Будівництво на даній території не передбачається.
Визначення основних екологічних проблем:
1. Атмосферне повітря: забруднення атмосферного повітря в зоні впливу джерел викидів від фермерського господарства. У МП передбачається: необхідним є отримання Дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами; контроль викидів акредитованими лабораторіями, за результатами досліджень при необхідності – встановлення очисного обладнання;
2. Водні ресурси: відсутні. Для водопостачання території прийнята виробнича та протипожежна система з подачею води на зовнішнє пожежогасіння від існуючої водонапірної вежі та колодязів технічної води. Для відведення стічних вод використовуються кілька локальних очисних споруд, що розташовані поруч з об’єктами, з яких здійснюється водовідведення.
3. Земельні ресурси: утворення гною. У МП передбачається: з метою уникнення можливого потрапляння відходів в навколишнє середовище передбачено забезпечення повного збирання, належного зберігання та недопущення знищення і псування відходів; проектом детального плану передбачені місця для карантинування підстілки та рідкої фракції на території молочно-товарного комплексу, по закінченню карантинного терміну гній вивозиться в робоче гноєсховище за межами молочно-товарного комплексу. Прийняті способи утилізації гною забезпечують економічне-доцільне і безпечне у ветеринарно-санітарному відношенні використання всієї кількості гною, яка надходить від тварин.
4. Здоров’я населення: є результатом впливу соціально-економічних чинників та стану довкілля (1-3 пункти). Матиме позитивний ефект від збільшення робочих місць. Проєктом МД передбачається ведення забудови згідно з наміченою документацією, функціональним зонуванням, встановлення та організація санітарно-захисних зон до житлової забудови, що забезпечують сприятливі санітарно-гігієнічні умови.
В межах проектування та поблизу об’єкти природно-заповідного фонду відсутні. Об'єкти Смарагдової мережі, екологічної мережі Полтавської області та об'єкти ПЗФ в межах території проектування відсутні. З втіленням рішень детального плану статус території щодо природоохоронних та ландшафтно-рекреаційних територій не зміниться.
До сфери охоплення СЕО проекту МД відноситься оцінка наслідків для довкілля, у тому числі для здоров’я населення, від проєктних рішень. Для досягнення цілей СЕО будуть зібрані та використані наступні вихідні дані: Екологічний паспорт Полтавської області; Регіональна доповідь про стан навколишнього природного середовища у Полтавській області; Статистичний щорічник Полтавської області; законодавчі акти, які мають відношення до проекту Генерального плану; дані моніторингу стану довкілля, що здійснюється існуючими державними суб’єктами моніторингу довкілля на регіональному та місцевому рівнях; інші доступні джерела інформації.
б) Території з природоохоронним статусом. В межах розробки МД відсутні території з природоохоронним статусом.
в) Транскордонні наслідки для довкілля, у тому числі для здоров’я населення. Зважаючи на географічне положення транскордонні наслідки реалізації проектних рішень МД для довкілля, у тому числі здоров’я населення, не очікуються.
5. Виправдані альтернативи, які необхідно розглянути, у тому числі якщо документ державного планування не буде затверджено.
З метою розгляду альтернативних проектних рішень та їх екологічних наслідків під час СЕО проєкту МД, передбачається розглянути:
Альтернатива 1 «Нульовий сценарій» - тобто опис, прогнозування та оцінка ситуації у випадку незатвердження зазначеного документу державного планування.
Альтернатива 2 «Альтернативні цілі та пріоритети (випадок реалізації інших концепцій), на досягнення яких спрямована МД» - у даному випадку передбачає розгляд можливості використання інших технологічних рішень.
Альтернатива 3 «Альтернативні варіанти умов здійснення запропонованої діяльності (варіанти заходів)». У цьому випадку альтернативи можуть базуватися на єдиних напрямах розвитку та планувальних рішеннях і відрізнятися, в основною, просторовою складовою.
6. Дослідження, які необхідно провести, методи і критерії, що використовуватимуться під час стратегічної екологічної оцінки.
В ході СЕО передбачено провести оцінку факторів ризику і потенційного впливу на довкілля, врахувати екологічні завдання місцевого рівня в інтересах ефективного і соціально-економічного розвитку території та підвищення умов життя населення. Насамперед буде застосований аналіз контексту стратегічного планування, що передбачає встановлення зв’язків з іншими документами державного планування та дослідження нормативно-правових умов реалізації рішень МД.
Дослідження, необхідні для здійснення СЕО, мають стосуватися наслідків реалізації МД для всієї території, яка може зазнати впливу від реалізації проектованих рішень у МД. Під час проведення СЕО рекомендується застосовувати такі аналітичні рішення, як експертні оцінки, аналіз тенденцій / статистичних даних / даних моніторингу стану довкілля, SWOT-аналіз, просторовий аналіз, розроблення сценаріїв. Для розроблення СЕО передбачається:
- проведення аналізу існуючих матеріалів щодо стану довкілля (доповідь про стан довкілля, дані моніторингу стану довкілля, статистичні дані тощо);
- лабораторні дослідження стану довкілля та їх аналіз (на основі результатів моніторингу акредитованими лабораторіями);
- проведення незалежних експертних оцінювань та наукових досліджень (у разі необхідності).
Основним методом СЕО є проведення консультації з громадськістю та з уповноваженими органами.
Основним критерієм під час стратегічної екологічної оцінки містобудівної документації є її відповідність державним будівельним нормам, санітарним нормам і правилам України, законодавству у сферу охорони навколишнього природного середовища. Розробка СЕО має здійснюватися на основі наступних принципів:
- сумісності завдань і методів здійснення СЕО;
- інтеграції процесів розроблення МД та проведення СЕО;
- концентрації уваги на основних питаннях.
7.Заходи, які передбачається розглянути для запобігання, зменшення та пом’якшення негативних наслідків виконання документа державного планування.
Під час здійснення СЕО передбачається розгляд заходів із запобігання, зменшення та пом’якшення негативних наслідків для довкілля, що передбачені чинним законодавством, зокрема:
- встановлення всіх планувальних обмежень від інженерних мереж та споруд, інших об’єктів;
- дотримання нормативних меж санітарно-захисних зон;
- формування планувальних та інших заходів по облаштуванню території відповідно вимог ДБН Б.2.2-12:2019 «Планування і забудова територій»;
- забезпечення санітарного очищення території із дотримання вимог щодо роздільного збору ресурсоцінних фракцій;
- розширення мереж зелених насаджень загального та обмеженого користування з урахуванням нормативних показників;
– оптимізації функціонально-планувальної організації виробничо-комунальних територій та забезпечення їх санітарно-гігієнічної сумісності з житловою та громадською забудовою, дотримання нормативних санітарно-захисних зон та відстаней від комунальних, транспортних та інших об’єктів, що є джерелами забруднення навколишнього середовища.
Окрім того, повинні бути враховані затверджені заходи, визначені законодавством та нормативно-правовими актами, щодо запобігання, зменшення та пом’якшення негативних впливів на довкілля та стан здоров’я населення.
8. Пропозиції щодо структури та змісту звіту про стратегічну екологічну оцінку.
Структура та зміст звіту про стратегічну екологічну оцінку має відповідати вимогам пункту 2 ст. 11 Закону України «Про стратегічну екологічну оцінку», та методичним рекомендаціям щодо здійснення стратегічної екологічної оцінки містобудівельної документації, затверджених наказом Міністерства захисту довкілля і природних ресурсів України №705 від 18.10.2023.
9. Орган, до якого подаються зауваження і пропозиції, та строки їх подання.
Зауваження і пропозиції слід подавати до управління містобудування та архітектури Лубенської міської ради, що знаходиться за адресою: 37500, м. Лубни, Полтавська область, вул. Ярослава Мудрого, 33, каб.: 102, 104, тел. (05361) 7-27-13, електронна адреса:
Строки подання: зауваження та пропозиції до заяви про визначення обсягу стратегічної екологічної оцінки надаються протягом 10 днів з дня її оприлюднення (до 28 жовтня 2024 року)