8 травня Україна відзначає День пам’яті та перемоги над нацизмом у Другій світовій війні 1939-1945 років. Минулого року на державному рівні ми приєдналися до європейської традиції відзначення цієї дати, відповідно до прийнятого Верховною Радою Закону України «Про День пам’яті та перемоги над нацизмом у Другій світовій війні 1939-1945 років». Поступовий перехід розпочався після Революції Гідності.
День пам’яті - це нагадуванням усім нам, що Друга світова війна сколихнула світ внаслідок домовленостей двох тоталітарних режимів: націонал–соціалістичного (нацистського) у Німеччині й комуністичного в СРСР.
21 місяць цієї війни СРСР і Третій Рейх виступали як союзники. Для України війна почалася 1 вересня 1939 року з нападу нацистської Німеччини на Польщу, а з 17 вересня Радянський Союз на боці Німеччини став учасником Другої світової війни. З 22 червня 1941 року Німеччина і СРРС вступили у військову конфронтацію після порушення нацистами договору про напад на Радянський Союз.
Друга світова війна охопила значну частину планети. Участь у ній взяла 61 держава. Воєнні дії велися на території близько 40 країн – у Європі, північній Африці, Азії, Тихоокеанському регіоні. За різними оцінками, у війні загинуло від 50 до 85 мільйонів людей. Прямі людські втрати України у Другій світовій становлять понад 8 мільйонів осіб.
Українці на боці антигітлерівської коаліції зробили значний внесок у перемогу над нацизмом та союзниками гітлерівської Німеччини. Мільйони наших співгромадян, серед яких і відважні лубенці, чинили спротив зі зброєю в руках у різних регулярних арміях світу, сотні тисяч боролися в підпільних і повстанських структурах. Майже всі українські підприємства, серед них і лубенські, були переорієнтовані на потреби оборони. Наша держава стала місцем масштабних битв і найзапеклішого спротиву. А нашим землякам , як і тисячам українців, довелося пройти концтабири, каторжні роботи у нацистській Німеччині, відбудовувати спалені ворогом населені пункти, оплакувати загиблих і з гордістю згадувати героїв.
8 травня – це точка відліку закінчення війни, перемога над страшним злом нацизму: акт про капітуляцію Німеччини було підписано 8 травня о 22.43 за центральноєвропейським часом у берлінському передмісті Карлсхорст.
Історичні уроки Другої світової війни є закликом європейському співтовариству до прийняття безпекових рішень щодо російської агресії проти України, адже якщо зло не зупинити вчасно, воно розростеться у світових масштабах.
Давайте сьогодні добрим спогадом, хвилиною мовчання вшануємо пам’ять усіх, хто пройшов горнило Другої світової війни. Вклонімося ветеранам, яких з кожним роком все менше і менше, але які ще можуть розповісти гірку правду про війну. Пам’ятаймо, якою ціною далася перемога над нацизмом у Другій світовій війні!